Home   Genel Üsküdar, Uçurtma Müzesi’ne gittik

Üsküdar, Uçurtma Müzesi’ne gittik

ucurtma senligi (32).jpg

Çalışmaları 1980’li yıllara dayansa da, Mehmet Naci Aköz Müzesi 2005 yılında, şu andaki yeri Üsküdar’da faaliyet göstermeye başladı. Her geçen yıl ziyaretçi ve öğrenci sayısını artıran müzeye büyük ilgi var.

Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, ülkemizde uçurtma kültürünün tanıtılması amacıyla kuruldu. Müzede sadece Türkiye’deki değil, dünyanın çeşitli yerlerinde hazırlanmış ve uçurulmuş birçok uçurtmaya rastlamak mümkün. Küçük bir alan olsa da, içinde Uzak Doğu’dan, Avrupa’ya kadar 16 farklı ülkenin yaklaşık 850’e yakın uçurtması sergileniyor. Japonya¸ Endonezya¸ Hindistan¸ Çin¸ Amerika, Kore, Almanya, Hollanda, İsveç, Danimarka, Lüksenburg, Belçika, Malezya, İngiltere, Fransa ve Tayland gibi ülkeler müzede eserleri bulunan başlıca ülkelerin arasında yer alıyor.

Kapıdan girdiğimiz andan itibaren rengarenk bir dünyaya ‘‘Merhaba’’ dedik. Duvarlar, tavan her yer daha önceden denenmiş uçurtmalarla süslü. Uçurtmaların kimi küçük, kimi büyük. Tavanı komple kaplayan devasa büyüklükteki ahtapot şeklindeki uçurtma ise, görülmeye değer.

Sergilenen her uçurtmanın bir hikayesi var. Mesela,  Uzak Doğu’dan gelen uçurtmalar  savaş zamanı askerler arasında haberleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılmış.

Öğrencilerimiz uçurtma yapmayı öğrendi

Öğrencilerimizin isdediğine göre ,tuttuğu takımın, sevdiği cizgi film kahramanının  veya bir çiceği ucurtma olarak  seçti.  Ellerine makasları alıp başladılar uçurtmaları kesmeye. Sonra altıgen uçurtma çerçevesi geldi, ve sectikleri ucurtmaları altıgen etrafına yapıtştırdılar eğitmenlerin yardımıyla. Ve sonunda iplerimiz ve uçurtma süslerimiz de geldi. Artık uçurtmalarımız hazırdı. Rengarenk uçurtmalırını uçurmak için sabırsızlanan öğrencilerimiz neşe ile okula döndüler..

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi:

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette