Home   Genel Nelere Dikkat Etmeli ?

Nelere Dikkat Etmeli ?

soru
Gittiğiniz yer Anaokulu ruhsatlı mı ?
Bu size ilginç gelebilir ancak Istanbul’da anaokulu ruhsatı olmadan hizmet veren anaokulu, yuva, kreş var. 

Bu size ilginç gelebilir ancak Istanbul’da anaokulu ruhsatı olmadan hizmet veren anaokulu, yuva, kreş var. Burada özellikle isimlerinde Oyun Evi, Çocuk Evi, Yetenek Geliştirme Merkezi, Atölye, House, Çocuk Klübü, geçen yerlere dikkat edilmesi gerekir, bunların bir kısmı aynen bizde olduğu gibi anaokulu belgesine sahip oldukları halde isimlerinde bu ekleri tercih ediyorlar, ki burada hiç bir problem yok; ancak bazıları anaokulu olmadıkları için anaokulu ismini kullanamıyorlar, ancak eğitim kurumu izlenimini yaratmak için bu isimleri kullanıyorlar.  Anaokulları veya Gündüz Bakım Evleri okulöncesi eğitim kurumları olduğu için mutlaka MEB’dan ( veya yine MEB’e bağlı SHÇEK – Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumundan ) ruhsat alınarak açılırlar. Bazı anaokulları Belediye’ye bağlıyız demektedir, bu aslında o yerin anaokulu ruhsatı olmadığını gösterir, sadece ticarethane olarak belediye izni vardır. 

 Daha çok oyun evi olarak geçen, hedefi bir kaç saatliğine çocuğu oyalamak olan yerlere çocukların aylık programlarla bırakılmaları doğru değildir, bu tip yerler çocukların kısa süreli ilgisini çekmek üzere düzenlenmiştir, uzun dönemde çocuklar sıkılacaklardır. Anaokulunda gereksinim duyulan uzun dönemli ilgi ve bağlanma bu tür yerlerde ortam ve işleyiş itibarıyla sağlanamaz.

Daha çok oyun evi olarak geçen, hedefi bir kaç saatliğine çocuğu oyalamak olan yerlere çocukların aylık programlarla bırakılmaları doğru değildir, bu tip yerler çocukların kısa süreli ilgisini çekmek üzere düzenlenmiştir, uzun dönemde çocuklar sıkılacaklardır. Anaokulunda gereksinim duyulan uzun dönemli ilgi ve bağlanma bu tür yerlerde ortam ve işleyiş itibarıyla sağlanamaz..

Dolayısıyla gittiğiniz zaman mutlaka Anaokulu (MEB) veya Gündüz Bakım Evi (SHÇEK) ruhsatını sorunuz. Çünkü ruhsat alınması sırasında sizi koruyacak bazı kontroller yapılmaktadır; deprem raporu alınması, binanın iskanın olması, yangın ve emniyet açısından gerekli önlemlerin alınması gibi. 

Dolayısıyla gittiğiniz zaman mutlaka Anaokulu (MEB) veya Gündüz Bakım Evi (SHÇEK) ruhsatını sorunuz. Çünkü ruhsat alınması sırasında sizi koruyacak bazı kontroller yapılmaktadır; deprem raporu alınması, binanın iskanın olması, yangın ve emniyet açısından gerekli önlemlerin alınması gibi. Ruhsatsız bir yerde bu konularda bir problem olması oldukça olasıdır. Ruhsatların tarihini de kontrol ediniz, çünkü ruhsatın devamı da sizi koruyacak bazı şartlara bağlıdır; aşçı, temizlikçinin, gerekli sayıda öğretmenin, yardımcının, okul müdürünün, psikoloğun bulunması gibi; ayrıca şikayet gelmesi durumunda da kontrol yapılmakta, devam eden aykırılıklarda ruhsat iptaline gidilmektedir. Ruhsatsız bir kurumda bunların yapılıp yapılmadığından emin olamayacağınızdan, hepsinden önemlisi ruhsatsız bir kurumda bir problem durumunda (ciddi bir kaza gibi) karşınızda muhatab bulamayacağınızdan mutlaka ruhsatlı kurumlar tercih edilmeli.

    •   Ruhsatsız bir kurumda bunların yapılıp yapılmadığından emin  olamayacağınızdan, hepsinden önemlisi ruhsatsız bir kurumda bir problem  durumunda (ciddi bir kaza gibi) karşınızda muhatab bulamayacağınızdan mutlaka   ruhsatlı kurumlar tercih edilmeli.
    •   Ruhsatların tarihini de kontrol ediniz, çünkü ruhsatın devamı da sizi koruyacak bazı şartlara bağlıdır; aşçı, temizlikçinin, gerekli sayıda öğretmenin, yardımcının, okul müdürünün, psikoloğun bulunması gibi; ayrıca şikayet gelmesi durumunda da kontrol yapılmakta
    •   Anaokulunda gereksinim duyulan uzun dönemli ilgi ve bağlanma bu tür yerlerde ortam ve işleyiş itibarıyla sağlanamaz..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi:

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette