Home   Genel Anne olan kadının beyni değişime uğruyor

Anne olan kadının beyni değişime uğruyor

anne-bebek-gulencocukanaoku

O güne kadar kendine dönük olan beyni, artık, onu yavrularına yönlendiriyor..

Anne olmak bir kadInIn hayatInda çok farklI bir dönem.. İlk defa o vakte kadar gözetilen, korunan biri iken; hamilelikle başlayan annelik sürecinde, adIm adIm gözeten, koruyan kişi olmaya doğru ilerler. Bir annenin yavrusu olmaktan, bir yavrunun annesi olmaya doğru yaşanan bu geçişte, ihtiyaç duyulan davranIş şekilleri de değişir. O güne kadar kendini yöneten, kendi ihtiyaçlarIna ve kendi hayatInI sürdürmeye adanmIş olan bünye, artık aynı anda yavrularInIn iyi durumda olmasIna ve onlarIn bakImIna titizlenmeye başlar.

Uzun zamandan beri bilim adamlarI tarafIndan gözlemlenen bu değişimin biyolojik temeli, yakIn zamana kadar aydInlatIlamamIştı. Fakat son yapIlan araştIrmalar hamilelik, doğum ve emzirme boyunca ortaya çIkan gelişmelerin annenin beyin yapIsInda birtakIm değişiklikler yaptığını da ortaya koydu. Bilim adamlarI beyinde görülen bu biyolojik değişimlerin annenin beyninin anneliğe uygun davranIşlar sergilemek amacIyla yeniden biçimlenmesi anlamIna geldiğini düşünüyorlar.

NORMALDE YIKICI OLAN HORMON FAYDALI HALE GELİYOR

Annenin beyninde meydana gelen değişimler; yuva inşa etmek, yavrusunu yetiştirmek ve onlarI korumanın yanı sıra, hafIza, öğrenme, korku ve strese verilen tepkileri kontrol etmeyle de ilgili…

(Kanada) Toronto Üniversitesi’nden Alison Fleming, annelerin hamilelik döneminden itibaren beş duyularInIn hassasiyetlerinde artIş olduğunu ortaya koydu. Anneler bu sayede küçük bebeklerinin kokularInI ve seslerini ayIrd edebilir hale geliyorlar. Fleming’e göre anneler doğum sonrasI yüksek seviyedeki ‘cortisol’ hormonu sayesinde bebeklerinin kokularIna daha fazla dikkat kesildikleri gibi, onlarIn ağlama seslerine de daha duyarlI oluyorlar. Normalde stresle birlikte ortaya çIkan ve insan sağlIğI üzerinde yIkIcI etkileri olan ‘cortisol’ tam tersine annede son derece faydalI bir rol yükleniyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi:

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette