Home   Beslenme

Beslenme

Anaokulumuzda Organik Sağlıklı Beslenme

Çocukların sağlıklı büyümeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Anaokulumuzda çocukların sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba gösteriyoruz. Şişli Organik pazarından ( %100 ekolojik pazar ) alınan ürünlerin doğal lezzeti ve hazırlama şekillerinde gösterdiğimiz özen yemeklerin tadına da yansıyor ve çocuklar bu sağlıklı besinleri severek yiyorlar.

 

Organik Ürünleri Kullanıyoruz

Sebze, meyve çocuklar için en sağlıklı yiyecekler, ancak günümüzde daha çok verim için bu ürünler yapay ortamlarda yetişiyorlar. Çocukların vucutları kimyasal maddelerden daha çok etkileniyor. Sebze-meyvede zararlılarla mücadele için kullanılan tarım ilaçları -zehirleri- uygun kullanılsa bile mutlaka kalıntı bırakıyor; ayrıca ülkemizde daha fazla verim almak için prospektüste yazandan fazla ilaç kullanımı, yine ürünün hızlı pazara sunulması için ilaçlama-hasat zamanı arasındaki sürelere uymamak çok yaygın bir uygulama. Üretim yapanların bilinç düzeyinin düşüklüğünü ve kontrol mekanizmalarının durumunu da TV programlarında görebiliyoruz; bu nedenle ülkemizden giden ürünler sık sık Avrupa’da denetime takılıyor, aynı ürünler ülkemizde rahatça satılıyor. Organik ürünlerde ise  hiç bir kimyasal böcek ilacı veya kimyasal gübre kullanılmıyor, toprağın uzun yıllar kimyasal madde görmemiş olması gerekiyor; zararlılarla mücadele doğal ürünler/yöntemler ile sürdürülüyor. Bu sayede ürünlerin içinde kalıntı seviyesinde bile olsa tarım ilacı bulunmuyor.

 

Şimdi satın aldığımız meyve-sebzelerde eski tadı bulamıyoruz. Çoğu kişinin eskiye özlem deyip geçtiği bu durum aslında bir gerçeğe dayanıyor; yapılan araştırmalarda bugünkü tarım ürünlerinin geleneksel tarım ürünlerine göre mikro elementler açısından %30-50 daha zayıf olduğu bulunmuş.  Büyüme döneminde çocuklar sadece karbonhidrata, proteine değil, bitkinin yapıtaşlarını oluşturan yüzlerce maddeye ihtiyaç duyuyorlar. Günümüzde daha çok verim için yetiştirilen bitkinin tüm gereksinimleri kimyasal gübreler ile sağlanmaya çalışıyor; temel elementlerde bu mümkün dolayısıyla verim iyi oluyor; ancak topraktaki binlerce maddeden mahrum kalan bitkilerin meyveleri-sebzelerinin tadı da yavan oluyor. Organik ürünlerde temel olan bitkinin değil toprağın beslenmesi, besleyici maddeler açısından zengin ortamda yetişen bitkilerin hem besleyiciliği yüksek oluyor, hem de zengin içerikleri nedeniyle tadı güzel oluyor.

Bu nedenle yemeklerimizde organik ürünleri kullanıyoruz, alışverişimizi Şişli-Feriköy organik pazarından  yapıyoruz, başta sebze, meyve, yumurta olmak üzere bir çok ürünü organik sertifikalı olarak buradan alıyoruz.

Menümüzde Sebze, Meyve ve Ete ağırlık veriyoruz

 

Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler taze meyveler, etli sebzeli yemekler; bu nedenle menümüzde sebze ve et yemekleri ağırlığı oluşturuyor, aynı şekilde balık sık sık menümüzde yer alıyor. Kullandığımız sebze ve meyveyi Şişli Organik pazarından alıyoruz, dolayısıyla tüm ürünler taze ve mevsiminde oluyor.

 

Kaliteli ürünler kullanıyoruz
Bilinen markaların kaliteli ürünlerini kullanıyoruz, maliyeti daha düşük olsa da ikinci sınıf veya bilinmeyen markalara ait ürünleri kullanmıyoruz, aynı şekilde kullandığımız etler büyük marketlerden alınıyor.

 

UHT Süt yerine Günlük Süt (Pastörize) Kullanıyoruz

UHT sütler uzun süre dayanmaları ve fiyat avantajına sahip oldukları için tercih ediliyor, ancak sütün uzun süre dayanabilmesi için sterilize edilmesi gerekiyor, bu amaçla yapılan UHT ( Ultra High Temperature: çok yüksek sıcaklık anlamında) işlemi sırasında sütün içerisindeki faydalı maddeler de büyük oranda kaybolmaktadır. UHT süt yerine, daha düşük sıcaklıkta işlem gören bu nedenle doğal sütün içeriğine yakın olan ancak aynı nedenle kısa zamanda tüketilmesi ve soğuk zincir ile taşınması gereken günlük süt (pastörize süt) kullanıyoruz. Çocukların içtikleri sütler ve yoğurdumuzu yaptığımız süt günlük süt.

 

Daha az unlu-şekerli yiyecek – daha fazla meyve,sebze

İkindi kahvaltılarında un-şeker ağırlığını azalttık, daha önce her gün kek, börek, kurabiye yenirken, bunlara artık haftada bir kaç gün meyve-sebze-yoğurt ağırlıklı atıştırmalıklar geldi. ( mücver, mercimek köfte, meyveli yoğurt, yoğurtlu havuç salatası gibi. ). Gün arasında atıştırmalık olarak meyve kullanıyoruz.

 

Kendi hazırladığımız meyve sularını – çaylarını kullanıyoruz.

İçerdikleri Nişaşta Bazlı Şeker nedeniyle çocuklar için sakıncalı olan kola, gazoz gibi içecekleri hiç kullanmıyoruz, yüksek şeker içermeleri nedeniyle hazır meyve sularını da kullanmıyoruz, bunun yerine günlük sıkılmış meyve suları, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar veya yine bizim hazırladığımız ıhlamur-portakal gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz. Burada kullanılan tüm malzemeler taze olarak alındığı için içinde herhangi bir katkı maddesi olmuyor.

 

Hazır Yiyecekler Kullanmıyoruz

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates – mısır cipsi ,  gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, Soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Bunları kullanmamız gerektiğinde kendimiz yapıyoruz. Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ediyoruz.

 

Omerga 6 / Omega 3 dengesine dikkat ediyoruz

Yüksek omega 6 içeren Soya,Ayçiçek,Mısır Yağını, trans yağlar içeren margarini kullanmıyoruz. Bunun yerine Omega 6 içermeyen Fındık yağını, zeytinyağını ve tereyağını kullanıyoruz.

 

Özel olarak arıtılmış su kullanıyoruz.

 

İçme suyu da çocuklar için çok önemli çünkü çok miktarda su tüketiyorlar. Elbette içtikleri suyun sağlıklı olması çok önemli, musluk sularının durumu malum, buna bir çözüm olarak görülen şişe suların bazılarında, bilinen markalarda bile yüksek seviyede kirlenme tespit edildiği basında çıkıyor; şişe sularda kirlenme olmasa bile içinde tutuldukları plastikten yapılan damacalardan suya zararlı maddelerin yavaş da olsa karıştığını söylüyor bilim adamları. Çözüm olarak kendi suyumuzu kendimiz üretmeye karar verdik. Teknoloji olarak Nasa tarafından uzayda ilk olarak kullanılan, suyun geçirgen bir zardan geçirilerek içerisindeki her türlü mikrop, ağır metal v.b.’den ayrıştırılmasını sağlayan ters ozmoz sistemini seçtik. Suyumuz bu sistem ile kullanıma göre üretiliyor böylece depolamaya ilişkin problemler yaşanmıyor. Arıtma sistemimiz konusunda uzman firma tarafından periyodik olarak kontrolu, ölçümü ve filtre değişimi yapılıyor.

 

Organik mevsim sebzesi-meyvesi kullanıyoruz

 

Örneğin kış mevsiminde salatalarımızda domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor, aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyvelerini tercih ediyoruz.